Powszechna Akcja Architektów „BIAŁY STYCZEŃ”

KOLEŻANKI i KOLEDZY

  

Przesyłamy KOMUNIKAT nr 19 Powszechnej Akcji Architektów „Biały Styczeń’’ monitorujący przetargi publiczne w miesiącu kwietniu.

Analizowaliśmy 43 przetargi o wartości łącznej ok. 9,4 mln. określając „wartość utraconą” na sumę 1,7 mln. Stanowi ona 18,5 % niedoszacowanej wartości projektów. Jest to wynik szczególnie optymistyczny, ale warto zwrócić uwagę na pojawiające się oraz coraz częściej zaniżenia wartości inwestycji przez Zamawiających.

Przez lata Inwestorzy obserwowali nasz pościg za pracą i obecnie część
z nich z góry zakłada ok. 25% bonifikatę przeznaczając mniejszy budżet na inwestycję. Postępowanie takie jest niezgodne z prawem bowiem inwestycje publiczne muszą być przygotowane zgodnie z wartością kosztorysową inwestycji obliczoną na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2004 roku. Monitorowaniem takich nieprawidłowości prawdopodobnie zajmie się Komisja ds. przetargów i konkursów Izby Architektów RP.

Optymistyczne jest natomiast zachowanie Koleżanek i Kolegów Architektów, którzy powoli ale zauważalnie prawidłowo wyceniają  swoją pracę w przetargach publicznych.

Średnia wycena projektów na poziomie 2,4% ceny inwestycji jest znaczącym postępem w stosunku do listopada 2013 roku gdzie bardzo często praca architekta była określona na 1%. Trzeba również  przyznać, że powoli pojawiają się korzystne  zapisy w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych. Art.90.1 wprowadza pojęcie rażąco niskiej ceny odnosząc się do ofert niższych niż 30% wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.

Monitorowanie przetargów publicznych daje nam obraz nie tylko postawy architektów ale rysuje obraz  rynku inwestycyjnego jego wielkość i strukturę. Wzrost gospodarczy kraju odnoszący się do budżetu państwa nie pokrywa się niestety ze wzrostem zamówień na prace projektowo- budowlane.

Pozostaje nam czekać na skutki uruchamianych kolejnych dotacji unijnych, które mamy taką nadzieje powiększą przestrzeń inwestycyjną już w drugiej połowie 2015 roku.

 

Jak zawsze wszystko zależy od wszystkich

(od Komisarzy z Brukseli szczególnie)

Pozdrawiam

Jerzy Gołębiowski

Prezes Zarządu Oddziału SARP

w Zielonej Górze

 

W załączeniu:

  1. KOMUNIKAT nr 19  – przetargi publiczne – kwiecień 2015
  2. KOMUNIKAT nr 1 – cele akcji „Biały Styczeń”.

Comments are closed.

Warto zobaczyć
Październik 2017
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031